Co právě děláme

... aneb čím se bavíme a co chystáme.

 

 

Text/HTML


Zapadlo již zlaté slunko,
vyšel měsíček,
brzy vstoupí do světniček
přítel dětiček.
 

   Advent – čas klidu, pohody, tajemna a těšení. Ale také nekonečně dlouhá doba čekání na Ježíška. Trápí nás nezodpovězené otázky. Dostal dopis – nedostal? Přijde – nepřijde? Přinese – nepřinese? Odpovědi dostaneme, ale až na Štědrý den. Abychom tuto dobu „přežili“, každý den se snažíme zabavit společnými hrami, četbou s vánoční tématikou, povídáním o Vánocích u nás doma i ve světě. Vyráběli jsme Mikuláše, kapry, přáníčka. Vrátili jsme se do minulých století a ukázali si prastaré vánoční zvyky. Aktivit jsme prožili spoustu i venku na čerstvém vzduchu. A to čekání najednou nebylo tak nekonečné.
 

Navštívil nás Mikuláš  

   Ve školní družině nás překvapila návštěva sv. Mikuláše. Letos přišel bez doprovodu andělů a čertů, ale ve dvojí podobě a do každého oddělení. V košíku měl pro nás sladkosti, které nám rozdal poté, co jsme slíbili, že budeme hodní jako dosud. Za to jsme mu zarecitovali básničku a řekli jsme si, že se opět sejdeme za rok.
 

Vánoční besídka

    Kluci a holčičky, víte co je nejlepší? Dávat dárky – kamarádům a kamarádkám, bráškovi a sestřičce a těm, kteří nás potěšili a mají nás rádi. Věřte, že ve školní družince vás má „Ježíšek“ také rád. Dárečky v podobě hraček, které děti našly pod stromečkem, jsou toho příkladem. Rozbalování dárků a zkoumání nových her při poslechu vánočních koled pak zaplnilo zbylý volný čas.

KRÁSNÉ VÁNOCE!
 

    

 


V listopadu přijmi radu,
schovej uši, nos i bradu.
Kdo má kožich, ten je rád,
nemusí se zimy bát!
 

   Při pobytu venku jsme pozorovali usínající přírodu, přibývající tmu, mlhy, mrholení i námrazu na keřích, plotech a trávě. Dny jsme si zpestřovali hrami známými, novými i desetiletí starými. Orientovali jsme se v okolí školy, ukázali si důležitá místa a instituce v obci. Že jsme správná parta, se projevilo u kolektivních her, ve sportu i běžných činnostech. Pod opadaným ořechem jsme sbírali kamínky, větvičky a mech. Sledováním instruktážního videa pro děti „Ježkovy voči“ jsme se dozvěděli, jak předejít úrazům. Povídali jsme si o zvířátkách v lese, která jsme pantomimicky ztvárňovali, hledali na obrázcích a videoprojekci. A nyní už na nás ťuká nejkrásnější období celého roku – advent.


Návštěva knihovny  

   Uzavření školy nám pozastavilo naši činnost. Naplánovaná návštěva Obecní knihovny ve Viničných Šumicích se nemohla uskutečnit. Dokázali jsme si poradit a besedovali jsme o knihách v naší školní knihovně. Ta nám nabízí také zajímavé knihy, které jsme si tak mohli číst na pokračování ve třídě ŠD. Příběhy o zvířátkách byly poučné, např. jezevec Kryštůfek radí: Děti, každý má dělat, co mu jde. Radujte se z toho, co dobře umíte, a v tom se zdokonalujte. Vyhledali jsme knihu Boženy Šimkové Krkonošská pohádka. Na tyto příběhy se rádi díváme na interaktivní tabuli. Prohlíželi jsme si encyklopedii Lidské tělo, v kapitole Kostra jsme se dočetli, že skákání přes švihadlo, dřepy s výskokem a tancování posiluje naše kosti. Po tomto zjištění jsme se dali všichni do cvičení.
 

  

 

   Říjen, to už je opravdový podzim. Ze zahrad se sklízí poslední plody, zvířata hledají skrýše pro zimní spánek. Na Mezinárodní den zvířat jsme si o nich povídali. Mnozí z nás měli hluboké znalosti z jejich života a podělili se o ně s ostaními. V den seniorů jsme společně a s láskou vzpomínali na naše prarodiče. Denně jsme si připomínali dodržování základních hygienických pravidel nejen v covidové době. Co dělá kamaráda kamarádem, bylo dalším tématem našich rozhovorů. I když jsme v říjnu opět školní docházku ukončili předčasně, stihli jsme spolu být co nejvíce venku pod širým nebem a občas ještě hřejivým sluncem nad hlavou. Proběhla miniolympiáda, bavili jsme se u pohybových her Úboros, Stonožka, Barevná honička nebo Drakohraní. Tak snad brzy opět nastoupíme do rozjetého vlaku plného zábavy a kamarádů.

   Již 11. rokem se zapojujeme do česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spojuje školy“. Letošní téma se nám moc líbilo: „Radost ze čtení ukrytá ve verších, básni a próze“. Vtipných básniček jsme si přečetli již mnoho. Záložky jsme tedy vytvořili spojením textu s veselými kresbičkami. Stříhání, lepení, vybarvování a nakonec laminování – to vše jsme stihli těsně před uzavřením školy. Zabalit naše výrobky spolu s pozdravným dopisem, s propagačními letáčky o naší škole a sladkostmi už musela paní učitelka. Stejně tak odnést balíček na poštu. Ten putoval na Slovensko dětem ze Základní školy s mateřskou školou v Gerlachově. Doufáme, že naše záložky se budou líbit slovenským kamarádům. Ale hlavně splní svůj úkol – podporovat dětské čtenářství.
 

  

   „Bylo léto, horké léto, tak jak léto má být…“, zazpívali jsme si a s velkou chutí vybíhali na školní hřiště. Krásné letní dny jsme si užívali téměř celé září. Dopřávali jsme dětem dostatek pohybové činnosti. Barevné šátky, kroužky, švihadla či kruhy byly pomůcky k nejrůznějším hrám. Dali jsme se také do sportovního klání. Soutěžili jsme v kuželkách, stříleli na branku nebo házeli na cíl. Zahráli jsme si i Na sochy, Na rybáře, Rybičky, Přijela babička nebo Na jelena. Občas nás z hřiště zahnala zářijová sprcha dešťových kapek, ale ani to nás nezastavilo v užívání si družinových chvilek s kamarády. Podzim je nejbarevnější období roku. Příroda má rozsáhlou škálu barev, kterou nenamíchá ani sebelepší malíř. My jsme tyhle barvy obdivovali, sledovali poletující listí v již podzimním vánku, určovali jsme druhy stromů, ze kterých padá. Poznávali jsme ovoce a pochutnávali si na šťavnatých jablíčkách. Opět jsme se zapojili do česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spojuje školy“. Navázali jsme kontakt s přátelskou školou na Slovensku a v průběhu měsíce začali záložky výtvarně zpracovávat. Život družinky v září byl plný pohybu a drobných dobrodružství ve společnosti těch, které máme rádi. 
 

  

  
);