Krátké zprávy ze školy
V lednu se děti z přípravné třídy společně s dětmi z naší mateřské školy vypravily do brněnské Hvězdárny a planetária na pohádku Kouzelný útes.
Další divadelní představení jsme zhlédli přímo v naší škole. Pozvali jsme Divadélko pro školy a dobře se bavili u Pirátské pohádky.
Pravidelně, jednou za měsíc, nás navštíví rodilý mluvčí, pan Phill a rozmlouvá s dětmi od třetí třídy do páté na různá témata.
Páťáci si jeli zadovádět do zábavního parku Bruno v Brně.
V lednu proběhlo školní kolo matematické olympiády, soutěže určené pro žáky pátého ročníku. Měli jsme dva postupující, z toho jednoho čtvrťáčka. Oběma moc děkujeme za účast a Adamovi Železnému blahopřejeme k pěknému umístění ve velké konkurenci, a to k 8. místu.
Letos jsme na sníh a tělocvik na sněhu čekali marně, a tak jsme si alespoň zajeli k brněnské Olympii zabruslit. Šlo nám to bezvadně!
Máme velkou radost z úspěchu Barunky Hlávkové ze čtvrté třídy, která se umístila na 2. místě v soutěži "Já a můj svět", pořádané ORP Šlapanice v rámci Místního akčního plánu. V literární kategorii si vybrala téma "Můj nejkrásnější zážitek z prázdnin".
V únoru jsme si zpestřili hodiny tělesné výchovy. Profesionální trenéři ze studia NewPark Gym ukázali dětem i vyučujícím jak se správně hýbat a cvičit. Vysvětlili, jaké chyby mohou při cvičení vzniknout a jak se jich vyvarovat. Děti se pořádně protáhly a naučily se i náročnější formy procvičení celého těla.
Nezapomínáme na prevenci. Pozvali jsme si lektory z OSPODu Šlapanice s tématem Kyberšikana, aby si se čtvrťáky popovídali o možných nástrahách na internetu, o správném uživatelském chování při práci s počítačem, vysvětlili záludnosti sociálních sítí a připomněli, na koho se mohou obrátit o pomoc.
Na konci února jsme navštívili Divadlo Bolka Polívky a bavili se při krásné pohádce Lotrando a Zubejda.
Začátkem března jsme v první třídě přivítali předškoláčky z šumické a kovalovické mateřské školy. Prvňáčci se pochlubili čtením a psaním, předškoláčci zase kreslením. Spoustu úkolů plnily děti společně. Všechny děti byly moc šikovné a my z první třídy doufáme, že jsme budoucím školákům ukázali, že se školy rozhodně bát nemusí.
A co nás ještě čeká?
Třídenní výukový program Co se děje v lese na Jezírku v Soběšicích – účastní se 3. a 4. třída.
Matematický klokan – mezinárodní nesoutěžní početní akce.
Turnaj v deskových hrách v Nebovidech (v rámci MAP Šlapanice).
Nocování ve škole s četbou (Noc s Andersenem).
O. Růžičková, M. Lerchová, K. Konečná
Jak se nám daří v přípravné třídě
V letošním školním roce je v naší škole nově otevřena přípravná třída, kde si s dětmi tak trošku hrajeme na školáky a přitom se pilně připravujeme na první třídu. Od září všichni naši nulťáčci udělali velký kus práce. Rychle si zvykli na nové prostředí i režim a ve škole jsou jako doma. Děti každý den trpělivě rozvíjí všechny své schopnosti a dovednosti potřebné nejen pro zvládnutí čtení, psaní a počítání v příštím školním roce. Aby nás učení více bavilo, každý měsíc se věnujeme zajímavému tématu, které propojuje naši práci s běžným životem a rozšiřuje naše všeobecné znalosti o okolním světě. V březnu se z nás stali malí vědci. Pomocí pokusů zkoumáme vlastnosti materiálů, seznamujeme se s koloběhem vody v přírodě a učíme se, jak se k životnímu prostředí chovat šetrně.
A jak vypadá běžný den v přípravné třídě? Ráno po zvonění si ještě chvíli hrajeme, ale brzy společně zahajujeme den v kroužku, kde si povídáme a řešíme různé úkoly. Následuje pracovní list nebo samostatné aktivity na stanovištích. Po svačince si rádi zpíváme, učíme se básničky, čteme zajímavé příběhy, vyrábíme nebo hrajeme zábavné i logické hry. Venku pak zkoumáme a pozorujeme změny v přírodě, učíme se, cvičíme a samozřejmě si pořádně zařádíme. Není divu, že nám při tom opravdu vyhládne a těšíme se na oběd a na starší spolužáky v družině.
Máme velkou radost, že jsme při různých příležitostech zváni i za mladšími kamarády do školky a že na nás myslí i děti ze starších ročníků. Ti pro naše nejmladší žáčky připravili už několik skvělých projektů a na další se prý můžeme těšit :-) A protože se nám práce daří a ve škole je nám společně dobře, těšíme se už i na září, kdy s aktovkami na zádech přijmeme roli prvňáků.
Lenka Soukupová
Jak se máme ve školní družině
Září
Ve škole je všechno tiše,
žáček na tabuli píše.
Ve školní družině je ovšem pěkně rušno. Vždyť se nás letos sešlo sedmdesát pět a museli jsme se rozdělit do třech oddělení. Pro seznamování s novými kamarády jsme měli ideální podmínky na školním hřišti. Vzhledem ke krásnému počasí jsme jej využívali jak pro sportovní klání, tak pro odpočinek a relaxaci. Kluci se honili za míčem. Holky si nejčastěji hrály na koníčky, až roztrhaly kalhoty na kolenou. Každý den jsme upevňovali pravidla bezpečnosti a soužití ve ŠD. V rámci projektu Záložka do knihy jsme se s knížkami seznamovali, prohlíželi je a četli úryvky. Ale hlavně jsme si hráli, odpočívali a bavili se.
Říjen
S nadcházejícím ročním obdobím, kdy slunce svítilo do korun stromů a barvilo listí tak, jak to umí jen podzim, jsme si užívali na školním hřišti babího léta. Dopřávali jsme dětem dostatek pohybové činnosti. Oblíbená byla hra vybíjená, samozřejmě fotbal, ale také florbal a střelba na koš. Mnohostranné využití mají nové molitanové kostky, mohou vzniknout odpočinkové koutky, překážkové dráhy, aj. S barevnými lístky jsme si pohráli při tisku na papírové čtvrtky doplněné kresbou zvířat. Po dokončení vznikla pěkná leporela. Také jsme využili novou kuchyňku a pustili se do vaření. Z našeho snažení vznikly lahodné palačinky s nugátovou polevou. Absolvovali jsme 10. ročník projektu Záložka do knihy spojuje školy a k pobavení a veselí nás inspiroval Halloween.
Listopad
Bez listí jsou stromy, smutně stojí domy.
Neveselo bez sluníčka.
U nás v družině bylo veselo. Vždyť zásobník her a rošťáren ve třídě je nevyčíslitelný. Ve hře Šouparáda jsme na sebe věšeli kolíčky na čas, plazili se pod nízkým švihadlem, stavěli věže z papírových ruliček, chodili po laně jako provazochodci. Smíchu bylo všude plno a vůbec nikomu nevadilo, že se mu nějaký úkol nezdařil. Úplně stačilo, že se povedlo celé odpoledne. Hráli jsme na zobcové flétny a získali jsme i nové zájemkyně pro hru na tento hudební nástroj. Vstoupili jsme do adventního času a spolu budeme zpívat: „Radost může rozdávat, kdo má všechny lidi rád. Dává „slunce“ ze srdíčka.“ Ve výtvarných a pracovních činnostech jsme se věnovali výrobě čertů, Mikulášů a andělů. Protože se nám velmi povedli, zdobili jsme jimi školní chodbu.
Prosinec
Díky teplému počasí jsme často pobývali na školním hřišti. S postupujícím západem slunce jsme se vraceli do třídy a vyráběli jsme přáníčka pro rodiče a prarodiče. Kluky bavilo psaní zpráv morseovkou nebo hraní společenských her. Ve chvílích odpočinku na koberci jsme četli kouzelné vánoční pohádky a povídky. Navštívil nás Mikuláš a Vánoce jsme přivolávali prostřednictvím besídky. Děvčata zahrála koledy a společně jsme si zazpívali Štěstí, zdraví vinšujem vám. Rozbalili jsme družinové dárečky a zvolali: „Šťastné a veselé!“
Leden
V novém roce jsme ve školní družince začali vyprávěním o uplynulých vánočních svátcích, koho navštívil Ježíšek a jaké množství dárečků rozdal. Pokračovali jsme čtením o třech králích a smyslu tříkrálové sbírky. Stopy zvěře na sněhu a co patří zvířátkům do krmítek, jsme poznávali v knihách a určovali v pracovních listech. V průběhu odpoledne jsme také odpočívali na karimatkách, řešili hádanky a rébusy, využívali didaktických her k upevňování učiva. V projektu Malí záchranáři jsme zpracovávali téma zdraví, úrazů a první pomoci. V druhém projektu Cesty objevitelů jsme dali přednost knihám a hltali zážitky kapitána Nema, pátrali po životních osudech prvních mořeplavců nebo jsme zjišťovali, proč se chtěl Kolumbus plavit k západu. A protože nám leden dopřával svit slunce, často jsme pobývali venku a vstřebávali životadárné sluneční paprsky.
Únor
V zimě má být zima. Ovšem v poslední době se počasí jaksi vymyká ze zavedených kolejí. Vypadalo to, že začíná jaro, ale na hřišti ležela ledová pokrývka, která se kupodivu nechtěla rozpustit. Kluci byli netrpěliví, už chtěli kopat do míče, jiní hrát vybíjenou, a tak se dali do uklízení ledovky. Příjemně unaveni jsme se vraceli do vytopené třídy, odpočívali u stolních her, četli si z knihy Eduarda Petišky Staré řecké báje a pověsti. Vlohy pro umění a vypravěčský talent prokázaly tři děti z I. oddělení. Připravily si pro nás překvapení v podobě loutkového divadélka. Pohádka byla natolik zajímavá, že zaujala i starší spolužáky a vyžádala si opakování a další příběhy. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na masopust a s ním spojené veselice. I my jsme si užívali zábavy a fašankové období zakončili velkou marmeládovou koblihou.
T. Kalábová, E. Jašková