Za tajemstvím staré hájovny aneb škola v přírodě ve čtvrté třídě

Na konci února se naši čtvrťáci vypravili do Soběšic, do environmentálního střediska Jezírko, odloučeného pracoviště všem nám známé Lipky Brno. Putovali jsme za tajemstvím staré hájovny. Všichni jsme se na školu v přírodě moc těšili, ale samotná akce předčila všechna naše očekávání. Nejenže jsme se dozvěděli spoustu nového a zajímavého o rostlinách a zvířatech a vyzkoušeli si zajímavé praktické aktivity, ale hlavně jsme utužili naši partu, učili se spolupracovat, vycházet si vstříc a společně řešit různé úkoly.

Dozvěděli jsme se nové informace o stromech okolo nás a o našich zvířatech. Víme, jak žijí srnky, zajíci, čáp černý, jakou úlohu mají v přírodě lišky, rys, vlk. Znáte například ptáka bukače? My už ano.

Vyzkoušeli jsme si také při různých hrách, jak těžké je ochránit zvířata, rostliny, les, jak těžké je udržet rovnováhu v přírodě, jak obtížné je mnohdy ochránit přírodu nejen před škůdci ze světa fauny, ale hlavně před člověkem.

Víme, jak vypadají sazeničky našich stromů a co všechno potřebují k životu. A nejen to. Už víme, co všechno musel a musí umět pan hajný a lesníci: pokácet strom a také ho zpracovat (ano, maminko, tatínku, umíme zacházet s pilou), ochránit les od škůdců, vysadit nové stromy. Vyznáme se ve značkách, které si lesníci malují barvou na stromy, poznáme naše typické stromy podle kůry a tvaru stromu, protože v únoru nám příroda víc nenapoví. Nastražili jsme fotopast a zhlédli záběry z různých fotopastí z jiných oblastí České republiky.

Vyzkoušeli jsme si vyrobit ze dřeva lžičku nebo spíš naběračku: teď už všichni víme, že nejlepší je lipové dřevo (ano, milí rodiče, opravdu jsme odstraňovali kůru nožem, dlabali dlátem a gravírovali do dřeva).

Víme, jaký je rozdíl mezi oplocenkou a lesní školkou.

Vyzkoušeli jsme si, jak se starala o své blízké paní hajná, když jsme napekli tvarohové a makovo-povidlové koláče s posypkou pro sebe ke svačině.

Víme, jak žijí mravenci.

Vyzkoušeli jsme si odvahu na malé noční stezce s poznávačkou zvířat.

Natiskli jsme si pohlednici a vyrobili batůžek na věci do tělocviku.

Zkrátka, takové učení v přírodě, to je něco! Tak snad brzy zase …