Co jsme dělali na podzim v naší škole
Co jsme dělali na podzim v naší škole
Výstava v Rajhradě
V září se třídy 3. A a 4. vypravily do Rajhradu do Moravského zemského archivu na výstavu Školy na Brněnsku. Zaujaly nás staré školní kroniky, školní pomůcky, vybavení, se zájmem jsme naslouchali, jak se „dříve učilo“.
Návštěvy naší šumické knihovny
V polovině října všechny třídy postupně navštívily naši šumickou knihovnu. Paní Jana Vlčková si pro děti připravila pestrý program k soutěži Jižní Morava čte, které se velmi rádi každoročně účastníme. Děti z přípravné třídy si prošly Hudební abecedu, Sluchové hádanky a Příběh ukrytý v notách – Labutí jezero. Druháčci rozeznávali zvuky, tóny a melodie při aktivitě Hudební abeceda. Čekala na ně také Hudební pátračka, sluchová hra, ve které poznávali melodie a zvuky různých nástrojů. Pro žáčky ze třetích tříd a čtvrté třídy byla připravena Hudební abeceda, spojovačky a šifry ze světa hudby s podtitulem Nebojte se klasiky aneb se Smetanou za hudbou. Nejstarší žáci z pátého ročníku se účastnili besedy s paní Danou Šimkovou Nebojte se opery.
Děkujeme naší paní knihovnici za zorganizování pestrého programu, rádi přijdeme zase.
Hackni svůj mozek
V přípravném týdnu proběhlo vzdělávání pedagogických pracovníků Hackni svůj mozek. Pozvání přijaly i kolegyně ze ZŠ Tvarožná. Program byl pak následně realizován ve třetích, čtvrté a páté třídě i s dětmi. Cílem programu bylo osvojení si technik pro zvládání emocí, posílení psychické odolnosti, zvýšení sebevědomí a sebedůvěry, rozvíjení dovedností nezbytných k odbourání negativního vlivu sociálních sítí, aby bylo možné dosáhnout zlepšení soustředění.
Sběr starého papíru
Na začátku října jsme sbírali starý papír. Děkujeme všem, kteří nám přispěli.
Vystoupení dětí
Malí muzikanti z kroužku flétny vystupovali na setkání jubilantů a na vítání občánků.
Vzpoura úrazům
Pozvali jsme do naší školy ambasadory s jedinečným programem prevence dětské úrazovosti. Ti v rámci besedy vyprávěli dětem, jak snadné je přijít k vážnému úrazů a skončit na vozíku. Seznámili děti s obvyklými i neobvyklými situacemi, při kterých často k úrazům dochází. Dětem byl dán prostor k diskuzi a otázkám. Program byl stavěný tak, aby se děti naučily, jak se úrazů vyvarovat a také se dozvěděly, jaké možnosti a limity mají lidé s handicapem.
Cvičný poplach
I tato aktivita je důležitou součástí našeho školního života. Pro děti je to vždy moment překvapení, je třeba si vyzkoušet, jak co nejrychleji opustit školu v případě nebezpečné situace. Musíme naše děti pochválit, berou toto cvičení se vší vážností. Dokonce máme i takové studenty, kteří se sháněli po aktovce, aby jim prý neuhořelo učení.
Programování v 5. třídě
U příležitosti Týdne programování nás opět navštívil pan Radim Benek. Společně se svými kolegy učil děti základům programování v programu Scratch.
Rodilá mluvčí v naší škole
Podařilo se nám zajistit pravidelnou návštěvu rodilé mluvčí. Annie pochází z Aljašky a její hodiny jsou nabité aktivitami, doprovodnými materiály jak papírovými tak elektronickými. Aktivity se účastní žáci od třetí do páté třídy.
MAP Šlapanice
Účastníme se aktivit Místního akčního plánu Šlapanice, např. Sdílení dobré praxe mezi vychovatelkami školních družin nebo mezi vedením škol.
Škola v přírodě
Některé třídy vyjely na výukový program do Soběšic, kde na Jezírku čtyři dny tvořily, bádaly, spolupracovaly a prostě si užívaly společný čas. Prvňáčci, druháčci a děti ze 3. B si prožili dny Od Martina do Tří králů.
Mikuláš ve škole
Nejstarší žáčci z pátého ročníku obešli svoje mladší kamarády ze školky, přípravné třídy i ze školy jako parta Mikuláše a jeho pomocníků, vyslechli si básničky, písničky a děti dostaly drobnou nadílku.
Nakoukněte do našich tříd (GALERIE), ať víte, „co právě naše děti dělají“.